Ina Miloglav

Zaposlenje: docent na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu

Uloga na projektu: terensko istraživanje, analiza i znanstvena interpetacija prostornih podataka i keramičke građe

Kratki životopis i izbor radova:

Ina Miloglav (rođ. Gale) rođena je 1973. godine u Splitu gdje je završila osnovnu školu i opću gimnaziju. Jednopredmetni studij arheologije na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu upisala je 1992. godine te diplomirala 1999. Od 2001. do 2004. godine radi kao kustosica Arheološkog odjela Gradskog muzeja Vinkovci. Godine 2005. zapošljava se na Odsjeku za arheologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu kao znanstvena novakinja na projektu prof. dr. sc. Aleksandra Durmana Vučedolska kultura na tlu Hrvatske u okviru kojeg istraživački i znanstveno sudjeluje do njegovog prestanka 2014. godine. Doktorirala je 2012. godine disertacijom Kasna vučedolska kultura u Bosutskoj nizini na temelju keramičkih nalaza. Od iste godine u suradničkom je zvanju više asistentice, a od 2016. u znanstveno-nastavnom zvanju docentice na Katedri za arheometriju i metodologiju Odsjeka za arheologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

Osim navedenog projekta kao suradnica sudjelovala je na nekoliko znanstvenih projekata i programa: Rimski vojni logori u Hrvatskoj-Tilurij (2005-2014, financiran od strane financiran od strane MZO-a, vodteljica prof. dr.sc. M. Sanader, Filozofski fakultet u Zagrebu); Eksperimentalnom arheologijom do tehnologije proizvodnje keramičkih posuda u prapovijesti (2013-2014, financiran od strane MZO-a, voditeljica dr.sc. A. Kudelić, Centar za eksperimentalnu arheologiju i Institut za arheologiju); Lončarstvo u prapovijesnim kulturama; s naglaskom na Halštatsku kulturu, na području hrvatskog i austrijskog Podunavlja (2014-2016, bilateralni projekt, financiran od strane MZO-a, voditeljica dr.sc. M. Mileusnić s Rudarsko-geološko-naftnog Fakulteta u Zagrebu i dr. Karin Wriessnig, Universität für Bodenkultur Wien), Između Dunava i Mediterana, Istraživanje uloge rimske vojske u mobilnosti ljudi i dobara u razdoblju Rimskog Carstva (RoMiCRO ) (2014-2018, financiran od strane HRZZ-a, vodteljica prof. dr.sc. M. Sanader, Filozofski fakultet u Zagrebu); Potencijalne sirovine u prapovijesnom lončarstvu, studija slučaja: tel Damića gradina (2014, interdisciplinrana potpora Sveučilišta u Zagrebu, voditeljica dr.sc. M. Mileusnić, Rudarsko-geološko-naftni Fakulteta u Zagrebu), Prapovijesno lončarstvo- interdisciplinarnost i eksperiment, 2017-2018 financiran od strane MZO-a, voditeljica dr.sc. A. Kudelić, Centar za eksperimentalnu arheologiju i Institut za arheologiju) i Razumijevanje rimskih granica: primjer istočnog Jadrana (AdriaRom) (2018-2022, financiran od strane HRZZ-a, vodteljica prof. dr.sc. M. Sanader, Filozofski fakultet u Zagrebu).

U studijskom programu Odsjeka za arheologiju aktivno sudjeluje od akademske godine 2006./2007. kao izvođač kolegija na temu dokumentiranja i metodologije arheoloških istraživanja te metodologije obrade prapovijesne keramičke građe. Trenutno izvodi 7 kolegija.

Organizatorica je međunarodnog znanstvenog kongresa Methodology and Archaeometry koji se od 2013. godine održava na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Sudjelovala je na više od 70 arheoloških istraživanja gdje je radila kao dokumentarist, zamjenik voditelja ili voditelj istraživanja.

Objavila je jednu autorsku (Keramika u arheologiji – lončarstvo vučedolske kulture na vinkovačkom području, 2016)  i jednu suautorsku knjigu (Tilurium IV. Arheološka istraživanja od 2007.-2010., 2017), 4 uredničke knjige, 7 poglavlja u knjigama, 32 znanstvena, pregledna i stručna članaka te je sudjelovala je na 32 znanstvene konferencije u zemlji i inozemstvu. Koautorica je 3 arheološke izložbe: Recikliraj, ideje iz prošlosti (Zagreb, 2017), Povratak u prošlost-bakreno doba u sjevernoj Hrvatskoj (Zagreb, 2018) i Arheološka istraživanja na nalazištu Banjače (Dugopolje, 2018).

U uredničkom je odboru časopisa Arhaika (Odeljenje za arheologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu) te od 2013.-2019. časopisa Opuscula Archaeologica (Arheološki zavod Filozofskog fakulteta u Zagrebu). Tijekom stručnog i profesionalnog usavršavanja sudjelovala je na nekoliko radionica i tečajeva na temu digitalne dokumentacije. Koordinatorica je terenske nastave Odsjeka za arheologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Od 2010.-2014. godine bila je voditeljica arheološkog istraživanja antičkog lokaliteta sv. Kvirin u Sisku te od 2019. prapovijsenog lokaliteta Prisunjača kraj Vinkovaca.